Tidskapsel : 10-året for Prinsesse Dianas død
by Nadja
Kender du fornemmelsen af, at en mærkedag, et jubilæum eller 5-10-20-året for en verdensbegivenhed får en til at tænke over, hvordan verden så ud dengang det skete. Og hvor man selv var i sit liv, da det skete.
Jeg har tidligere blogget om 5-års-dagen for 11. september, der faldt mens jeg housesittede husbåd i Seattle sidste efterår. Og i disse dage er det så 10 år siden Prinsesse Diana døde. Hendes død faldt sammen med lidt af en mærkedag i min familie – nemlig den dag, mine forældre og jeg kørte afsted mod Moskva, hvor de skulle bo de næste 4 år. Siden flyttede de seks år til Beijing. Så de 10 år, de har været væk falder nøje sammen med de 10 år Prinsesse Diana har været død.
I mit tidligere indlæg beskrev jeg mine forældres og min tur gennem Sverige, Finland, Rusland og Diana-døden sådan her:
Den morgen Prinsesse Diana forulykkede stod jeg i badet klokken 4 om morgenen, fordi jeg skulle hjælpe mine forældre med at flytte til Moskva – og vi skulle tidligt op for at nå færgen i Stockholm. Min mor råbte ud gennem badeværelsesdøren om jeg havde hørt det med Prinsesse Diana – på det tidspunkt var hun ikke død endnu, men ‘kun’ på operationsbordet. Og hele vejen op gennem Sverige, Finland og Rusland fulgte vi nyheden, der udviklede sig på spisesedler og forsider, hver gang vi kørte ind for at tanke op. Kulminerende i Moksva, hvor mindemagasinerne var nået frem til hylderne på de 3-4 dage vi havde brugt på at overnatte i Skt. Peterborg og Novgorod.
Nu sidder jeg her og tænker tilbage på den køretur. På alt det vi talte om, alt det vi forestillede os, alt det vi vidste – og især alt det, vi ikke vidste. Alt det, der er den naturligste hverdag i dag – men som slet ikke lå i kortene for 10 år siden.
Især vidste vi jo ikke, at min mor ville dø meget pludseligt sidste november – så vi kørte jo der og forestillede os, hvordan der var mange, mange år at gøre godt med endnu.
Vi vidste ikke, at vi ville komme til at elske tiden i Moskva, at jeg sammen med 12 af mine bedste venner ville skyde det nye årtusind ind på Den Røde Plads eller at mine forældre ville flytte videre til Beijing, hvor vi elskede at følge Kinas kometudvikling på nærmeste hold og hvor min mor døde trods kinesernes hypereffektive kræftbehandlinger.
Vi vidste ikke, at jeg nogen sinde kunne finde på at blive selvstændig – på det tidspunkt var jeg lige blevet opfordret til at starte min egen afdeling af et stort reklamebureau og snakkede meget med mine forældre om, hvad det egentlig lige betød at have fået en direktør-stilling i en alder af 23 år, selvom jeg kun havde en enkelt medarbejder, så det var egentlig mere pladsen i “ledergruppen” og forventningen om, at jeg kunne udvikle “alternative metoder til at undersøge ‘ungdomskulturer og kulturelle tendenser’ der var presset.
Der var så meget, vi ikke vidste – og som var svært at forestille sig dengang. I den forstand er 10 år både utroligt lang tid – og samtidig utroligt kort tid. 10 år kan rumme en hel verden, ændre et liv, slutte et liv, rumme mange nye retninger. Og det er på den ene side vildt at erkende, hvor lidt man kan vide og forudsige, hvad der vil ske. Og på den anden side er det meget livsbekræftende, at intet er mejslet i sten.
Så tidskapslen minder mig om den jeg var for 10 år siden. Det jeg drømte om, frygtede – og ikke drømte om, at det var nødvendigt at frygte. Minder mig om, at selv de ting, der forekommer at være det naturligste i verden ikke var nogen naturlov for 10 år siden – og krævede handling, valg, gråd og tænders gnidsel, før de blev realiseret. Minder mig om, at de trods alt BLEV realiseret. Minder mig om alle de fravalg – bevidste og ubevidste – der også har været hen ad vejen. Og minder mig om, hvor vigtigt det er at leve hver dag, som var det den sidste.
Hi – jeg blev meget ramt af din blog. Dels fordi jeg i en sen alder, 39 år, er faldet for fristelsen til at lede et lille bureau i den store reklameverden, en fristelse, du kunne modstå som 23-årig, jeg blev også ramt, fordi nogen er døde, din mor, og min far er også død, og livet er kort, har jeg lige skrevet til min overbo, der mobber mig, fordi jeg har åbnet et forkert vindue på en forkert måde, livet er kort, det er derfor, jeg ikke kan sige nej, derfor, jeg ikke kan lade være, derfor at det har været sjovt, at være selvstændig i 7 år og også derfor, at det er nok for nu, livet er kort.
Prinsesse Dianas død minder mig altid om at dengang var jeg næsten englænder midt i midtengland og midt i middelklassen. Jeg skulle til bryllup, og det var faktisk synd for Phil og Fiona at deres store dag også blev dén dag. Og det minder mig om at jeg tog et valg og kom hjem nogle år senere. Og nu ikke længere er næsten englænder. Jeg savner dem altid forfærdeligt når jeg hører om Lady Di. Men det får mig også altid til at tænke på beslutningen. Og at den var rigtig. Livet er nemlig for kort til ikke at turde at rejse ud. Og til ikke at turde at rejse hjem.
PS @ Signe: Tillykke med jobbet og ned med vinduesfascisterne!
@ Signe – Selvom det selvfølgelig også triggede noget tristesse er jeg alligevel glad for, at du blev sådan ramt af mit tidskapsel-indlæg. Jeg er altid i tvivl inden jeg trykker “publish” på den slags indlæg, der er af mere personlig/sårbar karakter. Men hvis det lige netop betyder, at andre får vendt tankerne lidt på hovedet og vender tilbage på den måde, er det det hele værd.
Og så bare lige opklarende: Jeg sagde i sin tid ja til reklamebureauet og havde en masse ekstremt lærerige år der, hvor jeg fik opfundet en masse nye metoder, fik indblik i en masse kommercielle og organisatoriske tankegange og teorier, som jeg ofte trækker på den dag i dag og fik afprøvet “iværksætteri” på en meget tryg måde. Så man skal på ingen måde kimse ad at have benene i den verden i perioder. Når jeg skrev det i denne forbindelse handlede det vist mere om, at jeg dengang ikke havde drømt om, at jeg ville ende som selvstændig – karrierevejen lå smukt brolagt foran mig, dengang for 10 år siden – og jeg blev vist bare overrasket over, at Reflexioner, der i dag glider ind i alle afkroge af mit liv, ikke engang havde manifesteret sig som en drøm dengang prinsesse Diana døde.
Så tillykke med jobbet – og se så at invitere ham den emsige vindues-mobber på et nyplukket æble, som du viser ham, hvordan man kan skære på nye overraskende måder https://nadjasreflexioner.net/2007/08/20/det-vil-aldrig-blive-helt-det-samme-at-spise-%c3%a6bler-igen/ – der er intet så afvæbnende (med mindre det bliver opfattet som direkte provokation) som overskudsagtig tilgang til optrappende nabokrig :-)
@ Katrine – Stakkels Phil og Fiona. Eneste fordel er, at ingen nogensinde glemmer deres bryllupsdag. Lidt ligesom børn, der blev født 11. september.
Ang. æbler som afvæbner, så havde min dejlige farfar, der var læge, et ordsprog han vist nok selv havde opfundet, og derfor altid grinede af :-)
“An apple a day
keeps the doctor away —
if you can hit him”
Hvorefter han brød sammen af grin.
Og døde iøvrigt et år efter Diana (han blev dog ikke ramt af et æble).
Tak for dit eftertænksomme indlæg om tiden, Nadja.
@ Syngende – jeg gnækker med din farfar i graven. Hans version af ordsproget tilfører dog et vist risiko-element til den ellers besnærende tanke om at tage til æblefestival http://www.edafos.se/tradgard/arr/musthelg.asp …
Vi kommer att ha kul i Östra Skåne!
Og det er vel egentlig dét, det hele handler om :-)
Dianas død minder også mig om noget helt andet. Jeg sad på et hotelværelse i Bombay og fulgte hele begivenheden mens jeg lå på gulvet og lærte min lille datter Emma at kende. Jeg var med min kone i Indien for at hente Emma som blev adopteret i de dage. Og da vi først fik overgivet hende fra børnehjemmet, lukkede vi os inde i 3 dage på et hotelværelse med vores lille nye. En fantastisk stærk oplevelse, som vi ikke ønskede at dele med andre. Så den stod på room service i 3 dage, mens vi lærte Emma at kende. Og hver gang vi tændte for fjernsynet for at få lidt adspredelse, handlede det om Diana. Så når jeg i disse dage bombarderes med Dianas død, så tænker jeg kun på de første par dage med Emma. Og det var en fantastisk oplevelse.
@ Claus – Det må jeg nok sige. Det er da virkelig en tidskapsel, der vil noget! I kan præcis datere jeres tilværelse med Emma tilbage til Dianas død. Og det må have været ekstremt livsbekræftende med det lille nye liv i jeres liv, mens hele den vestlige verden ellers gik i koma af Diana-sorg.
[…] August 31, 2007 Hvilken voksfigur ville du helst reinkarneres som, hvis du nu skulle smeltes om imorgen? Posted by Nadja under Livet og døden , Rejser i tid og sted , Litteraturen i levende live , Nørderier , København Nu hvor vi er ved tidskapsler… […]
Da jeg i går kom til at stå og synge “Sending out an SMS” under Police-koncerten i Århus (originalteksten fra Message In A Bottle er “Sending out an SOS” :) ), slog det mig pludselig, at dette OGSÅ er noget, der er sket de seneste 10 år, som har ændret verden markant.
Men sjovt nok ser Sting ikke en dag ældre ud end han gjorde for 30 år siden. Det må være al den yoga.