Trend møder kontratrend
by Nadja
OK – nu skal jeg nok snart holde op med at trætte jer med al min snak om gastronomi i plasticbægre og malerbøtter. Men den her må altså lige med alligevel, fordi det er et sjovt eksempel på, hvordan blogosfæren og virkeligheden smelter sammen.
I går skulle jeg lige sørge for lidt nærende kost til en nybagt mor. Og svingede således forbi Cofoco Marché for at hente kalvefrikassé. Mens jeg ventede, MÅTTE jeg jo lige snuppe et billede, at deres stabler af plast-bøtte-gastronomi, der alene i kraft af mængden opnår en vis æstetik:
Og hvad sker der så, da jeg ankommer til babybeundring hos nybagt mor (der er så nybagt, at hun med garanti ikke haft tid til at følge min blog i de seneste par uger). Hun serverer plastbøtterne direkte på Musel Mega-tallerkenerne:
Trend møder kontratrend – og funky måltid opstår…
Det skal lige påpeges at plasticmaden fra bogreceptionen også var fra cofoco ;)
@ Thomas – godt så. Cofoco sidder hårdt på plasticgastronomien. Syntes også nok, at jeg genkendte bøtterne. Men så var udvalget af Delibites alligevel nogle andre end jeg tidligere er stødt på hos dem (så måske kommer jeg der ikke HELT så meget, som jeg var begyndt at tro – hvilket et eller andet sted er ret betryggende :-)
Forrygende bogreception, forøvrigt!